Kalendarz Tong Shu 2022

Najnowsze pliki pdf są na dole. 

Tong Shu to tradycyjny chiński kalendarz, który nie tylko nazywa i „numeruje” poszczególne dni, ale też określa ich jakość. Abyśmy wiedzieli kiedy i co mamy robić. W którym miesiącu i dniu. To jest jego główna wartość. Dzięki Tong Shu możemy lepiej zaplanować swoje działania i wzmocnić ich efekt. Mamy możliwość wyboru takich dni, które bardziej niż inne nadają się do wsparcia tego, co chcemy zrobić. To dni, kiedy czas sprzyja temu, co robimy. Innym razem, gdy dni nie są tak sprzyjające, możemy się od ważnych lub ryzykownych działań powstrzymać lub przesunąć na inny czas. Na lepszy dzień. Ten wskaże nam właśnie kalendarz Tong Shu. A gdy planowanego wydarzenia odwołać nie możemy, zmieniamy podejście – stajemy się bardziej uważni, lepiej się przygotowujemy lub prosimy o pomoc innych. Nie liczymy, że jakoś się uda.

Istotą efektywnego korzystania z kalendarza Tong Shu jest świadomy wybór postawy. Działać czy nie działać? Działać odważniej czy rozważniej? Nasuwa się porównanie do prognozy pogody:

  • można ją zignorować: najwyżej zmarzniemy, zmokniemy, zgrzejemy się
  • można się przygotować: wziąć parasol, czapkę, odpowiednio ubrać
  • można z wyjścia zrezygnować – przełożyć na lepszy czas, kiedy aura będzie sprzyjać

To się wydaje oczywiste, gdy mówimy o pogodzie. Jednak wszystko, nie tylko ciepło czy zimno jest energią.
I jest ona – w danym czasie i kontekście – dla nas korzystna lub... niezupełnie. Czasem jest neutralna. A nam chodzi o to, żeby wspierała. NAS. Chodzi o wartość dodaną. O DODATKOWE wsparcie tego, co MY robimy. Tacy, jacy jesteśmy. Dodatkowych przeszkód jednak nie chcemy. Dobrze więc, jeśli wiemy kiedy i gdzie na to wsparcie możemy liczyć, a kiedy lepiej liczyć wyłącznie na siebie. Skąd? Z tego kalendarza.

W kalendarzu Tong Shu mamy informacje odnośnie jakości dni – ich potencjału, który sprzyja określonym działaniom. Na tej podstawie łatwiej jest podjąć decyzję czy coś robić czy nie, czy być aktywnym (Yang), czy pasywnym (Yin).

Standardowe kalendarze Tong Shu przedstawiają nazwy poszczególnych dni. Na ogół kolor czerwony oznacza jakości pozytywne, a czarny negatywne. Jednak nie wyjaśniają ich znaczeń, albo robią to skrótowo. Nasza wersja kalendarza Tong Shu (wersja OGÓLNA, bo oferujemy również OSOBISTĄ) zawiera szaczegółowe wyjaśnienia znaczeń najważniejszych atrybutów każdego dnia: 12 Oficerów, 28 Konstelacji i 64 Heksagramów. Znajdziesz je w Materiałach Referencyjnych.

W OSOBISTYM Tong Shu pokazujemy też, kiedy to właśnie my możemy liczyć na wsparcie, czy to pod względem finansowym, relacyjnym, czy zdrowotnym. Tych osobistych aspektów jest więcej, wyjaśniamy je na następnych stronach, a także w DATOWNIKU, w którym zawarliśmy osobiste zestawy dat dotyczące konkretnych sytuacji.

OSOBISTY kalendarz Tong Shu nie zastąpi pełnej analizy BaZi, Qi Men Dun Jia lub ZeRi (które określają nasz długo i krótkoterminowy potencjał bardziej szczegółowo). OSOBISTY kalendarzu Tong Shu bardzo pomaga swój czas zaplanować. Samodzielnie. To nasz Przyjaciel na 365 dni roku.

Tradycyjne kalendarze Tong Shu mają różne początki, ponieważ bazują na chińskim ruchomym kalendarzu solarnym, albo solarno-lunarnym. Nasz dostosowaliśmy do konwencji zachodniej (gregoriańskiej), w której rok rozpoczyna się 1 stycznia.

Źródłem danych w tym kalendarzu Tong Shu są klasyczne techniki oceny potencjału ludzi, miejsc i czasu:

  • Ze Ri (wym. ce-ri) → chińska sztuka doboru dat, podstawa teoretyczna kalendarza Tong Shu.
  • Ba Zi (wym. pa-cy) → potencjał osobisty w czasie, relacje, zdrowie, praca.
  • Feng Shui (wym. feng-szłej) → potencjał terenu i budynku – biura, domu, mieszkania, pokoju.
  • Yi Jing (wym. i-czing) → znane też jako I Cing - Księga Przemian – księga mądrości i dywinacji.
  • Xuan Kong Da Gua (wym. szuan-kong-da-gua) → dobór dat i poprawa jakości – najszybsze efekty.
  • Qi Men Dun Jia (wym. czi-men-dun-dżja) → ten system jest niezwykle pojemny, choć pierwotnie stosowany na wojnie i w biznesie, stosowany jest dziś w każdej dziedzinie i łączy z poprzednimi technikami; założenia Qi Men Dun Jia stosowane były między innymi przez słynnego chińskiego stratega Sun Tzu (znanego z traktatu „Sztuka Wojny”).

Istotne jest to, że w Chińskiej Metafizyce wszystkie metody i techniki, choć mają swoją specyfikę, są jak naczynia połączone. Wszystkie bazują na założeniach dwóch fundamentalnych teorii.  

  • Teoria Yin-Yang
  • Teoria Pięciu Elementów

Teoria Yin-Yang zakłada – upraszczając – że wszystko przybiera jedną z dwóch form:

1.       Yin (reprezentowane przez spokój, niedziałanie, cisza, ciemność, aspekt żeński)

2.       Yang (reprezentowane przez pobudzenie, działanie, hałas, jasność, aspekt

          męski).

Teoria Pięciu Elementów dzieli wszystko na 5 kategorii, zwanych elementami. Ponieważ z czasem jeden element „przemienia się” w drugi, nazywa się je też przemianami.

5 Przemian to: Drzewo → Ogień → Ziemia → Metal → Woda. To kolejność Pięciu Przemian w tak zwanym cyklu produkcyjnym.

Gdy się połączy założenia obu teorii otrzymujemy 5 Elementów w dwóch formach - Yin i Yang. Razem 10. Dziesięć głównych typów. Czego? Wszystkiego. Ludzi, cech charakteru, form działania, biznesu, części ciała, miejsc, wreszcie – czasu. Każdy z tych typów ma swoją nazwę, np. Ogień Yang nazywa się Bing, Ogień Yin nazywa się Ding. Drzewo Yang to Jia [wym. dżja), a Yin to Yi. Ziemia Yang to Wu [łu], ziemia Yin to Ji [dżi]. Metal Yang – to Geng, a Metal Yin to Xin [sin]. Woda Yang to Ren, a Woda Yin to Gui [głej]. Rok Ziemnej Świni 2019 (albo Dzika) - zwany Ji Hai - to czas Ziemi Yin. A Świnia to metafora. Oznacza de facto Wodę Yang. Rok Ziemnej Świni to spotkanie Ziemi Yin (gleby) z Wodą Yang (oceanem). W teorii Zimia kontroluje Wodę. Tylko czy da się skontrolować Ocean?  I to będzie wyzwanie roku 2019 – nadmiar spraw do „ogarnięcią” i skontrolowania.

Teorie Yin-Yang i Pięciu Elementów, choć mają swoje źródło w kulturze chińskiej, co do zasady pozostają uniwersalne. Dotyczą wszystkich i wszystkiego. Także czasu i kalendarza. Dlatego są stosowane w Tong Shu.

Przy korzystaniu z kalendarza Tong Shu bardzo ważna jest świadomość swojego celu, zadania, potrzeby. Realizm i konkret. Uświadomienie sobie tego, o co nam chodzi. Czasem tego nie wiemy. Ale, gdy już to rozpoznamy, to na ogół wiemy też jakiego rodzaju energia jest nam potrzebna, jakie wsparcie. Nawet, jeśli słowa energia nie używamy. OSOBISTY kalendarz Tong Shu podpowiada, kiedy mamy do tej energii dostęp. Kiedy poszczególne dni i miesiące mają szczególny związek właśnie z nami. Sprzyjają nam lub nie. A kiedy – dodatkowo – pomagać nam chcą nasi Pomocnicy, bo takich też mamy. Pomocnicy, to czas jeszcze większych możliwości, o określonym charakterze – to opisujemy w DATOWNIKU. To jest nasza prognoza pogody.
Resztę zrobimy sami.

REASUMUJĄC: mam kalendarz Tong Shu – widzę lepsze lub gorsze dni. Jeśli mogę – świadomie wybieram. Działam lub nie działam. Jeśli nie mogę – dostosowuję się do warunków. Dziś działam, dziś podpisuję umowę, dziś się uaktywniam. Jutro – być może nie. Jeśli nie mam wyboru, bo termin jest narzucony, to znając jakość danego dnia, mogę się odpowiednio przygotować. Jeśli może być trudno, pytam i proszę o pomoc.

WAŻNE: w przypadku dni niezbyt korzystnych, zdecydowanie nie chodzi o „banie się”, a o akceptację tego, że czasem świat nie ma ochoty wspierać akurat nas. Jeśli musimy działać: lepiej siępprzygotujmy i bądźmy bardziej uważni. Albo odpuśćmy. To my decydujemy o nastawieniu do danego dnia i rodzaju aktywności. Wybieramy lepszy dzień, albo na dany dzień inny scenariusz.

W tym kalendarzu stosuję terminologię przyjętą przez mojego nauczyciela Joeya Yapa. Za jego zgodą. Ułatwia to kompatybilne korzystanie z materiałów, które oferuje założona przez Joey Yapa Mastery Academy of Chinese Metaphysics™ w Kuala Lumpur, w Malezji (gdzie przez wiele lat byłam instruktorką).

Początkowo wymyśliłam ten kalendarz dla siebie. Na co dzień potrzebne mi były:

– OBRAZ CAŁEGO MIESIĄCA na jednej stronie

– ZESTAWY DAT o określonym oddziaływaniu

– ZNACZENIA najważniejszych terminów – Oficerów, Konstelacji, Heksagramów

   (żeby były pod ręką)

– informacje zarówno podstawowe, jak i złożone, z różnych technik i systemów

– wersja cyfrowa i wersja papierowa dopasowana do rozmiaru A4 (możliwość

   samodzielnego wydruku)

– materiały w kolorze i o wysokiej rozdzielczości.

Nie mają tego dostępne na rynku kalendarze. Nasz Tong Shu ma. Nasz, ponieważ stworzyliśmy ten KALENDARZ i DATOWNIK wspólnie z Dariuszem Kopińskim. W tym roku dodaliśmy więcej informacji i powiększyliśmy pole dnia, żeby było miejsce na własne notatki. Żeby łatwiej było wybrać sobie DOBRY DZIEŃ!

Na koniec uwaga: jeśli jesteś amatorem i znajdziesz tu coś, co nie jest w Legendzie lub w innym miejscu wyjaśnione, to znaczy, że to nie jest informacja dla Ciebie, tylko dla zaawansowanych. Np. bordowy kwadrat z napisem Qi Men Dun Jia w środku. Zignoruj go. Skup się na 12 Oficerach, czerwonych gwiazdkach Dong Gonga, Pomocnikach, Heksagramach i Konstelacjach. I zestawach dat dobranych specjalnie dla Ciebie. To wystarczy.

Dobrego roku 2022!

Anna Sztandera
Dariusz Kopiński

Script logo   StudioStrona.pl